Մաթեմատիկա
Առաջադրանքներ
- Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
Օրինակ՝ 19‧60-19‧40=19‧(60-40)=19‧20=380
85·54+85·46=(54+46)x85=8500
76·204+76·96=(204+96)x76=300×76=22800
55·25+55·75=(75+25)x55=5500
425·15-125·15=(425+125)x15=550×15
23·505-23·5=(505-5)x23=500×23
2. Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակ՝ 194‧40+194‧50+194‧10=194‧(40+50+10)=194‧100=19400
Օրինակ՝ 19‧60-19‧40-19‧10=19‧(60-40-10)=19‧10=190
501·25+501·18+501·57=(25+18+57)x501=100×501=50100
61·15+61·45+61·40=(15+45+40)x61=6100
24·23-24·3-24·11=(23-3-11)x24=9×24
86·105+86·15+86·55=(105+15+55)x86=750×86
26·205-26·45-26·35=(205-45-35)x26=125×26
3. Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․
Օրինակներ՝ 19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285
Օրինակներ՝ 19‧(12-8)=19‧12-19‧8=228-152=76
(17+4)‧31=21×31=651
(28-14)‧50=14×50=700
25‧(120-12)=25×120-25×12=3000-300=2700
6‧(120-12)=6×120-6×12=648
Հուլիսի ֆլեշմոբի խնդիրներ
4.Արամն ու Կարենը գնացել էին ձկնորսության։ Արամի մոտ ավելի լավ էր ստացվում ձուկ բռնելը, քան Կարենի մոտ։ Նրանք միասին քանի՞ ձուկ էին բռնել, եթե Կարենի բռնած ձկների քանակը 18-ով պակաս էր ընդհանուր բռնած ձկների քանակից և նրանցից մեկը մյուսից 14-ով քիչ ձուկ էր բռնել։
Արամ՝ 18
18-14=4
Կարեն 4
միասին 18+4=22
5. Ինքնաթիռում շարքերը համարակալված են 1-ից մինչև 25-ը, բայց 13 համարի շարք չկա: 15-րդ շարքում կա միայն չորս, իսկ բոլոր մնացած շարքերում` վեցական նստելատեղ: Քանի՞ նստելատեղ կա այդ ինքնաթիռում:
25-2=23
23×6=138
138+4=142
6.Աշոտը 2 վայրկյանում վազում է 3 մետր, իսկ նրա փոքր եղբայրը 1 վայրկյանում վազում է 1 մետր։ Նրանք միաժամանակ միևնույն կետից ուղիղ գծով սկսեցին վազել 240 մետր հեռավորության վրա գտնվող ծառի մոտ։ Ծառի մոտ Աշոտը քանի՞ վայրկյան կսպասի եղբորը։
240:3=80
80×2=160
240-160=80
7. Սիրելի սովորողներ, այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ 5 առաջադրանք։